A faj tudományos neve (Saguinus midas) is utal jellegzetes külsejükre, hiszen Midas királynak a legenda szerint minden arannyá vált a kezében.
Mivel mindösszesen 50dkg-os állatokról van szó, a dél-amerikai esőerdők felső lombkorona szintjének legvékonyabb ágaira is kimerészkedhetnek, ahova a rájuk fogukat fenő ragadozók nem tudják követni őket, ráadásul a felső ágakon lévő gyümölcsökhöz is könnyedén hozzáférnek. A gyümölcsök mellett előszeretettel fogyasztják a gerinctelen és kisebb gerinces állatokat is.
A fák lombkorona szintjén élő állatok madárcsicsergésre emlékezető hangja messzire elhallatszik s vokális jelzéseik mellett szaganyagokkal is kommunikálnak fajtársaikkal.
A Nyíregyházi Állatparkban élő, a Nemzetközi Törzskönyvi Program (ESB) keretében érkezett tenyészpár tagjai Angliából és Magyarországról származnak, s bár a 33 karmosmajom faj közül nem a legveszélyeztettebbek, élőhelyeik drasztikus csökkenése tizedeli állományukat.
Az állatok érkeztével tovább növekedett a különleges karmosmajom bemutató, hiszen az aranykezű tamarinok mellett fehérarcú selyemmajom, liszt tamarin, császárbajszú tamarin és fehérajkú tamarin is megtekinthető a SóstóZoo-ban.